Nieważność uchwały stwierdza sąd
Wola właścicieli spółki, nawet wyrażona w drodze uchwały, nie może być sprzeczna z obowiązującymi przepisami prawa
Zarówno w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej sp. z o.o.), jak i w spółce akcyjnej (dalej SA) najważniejsze kompetencje zostały powierzone odpowiednio zgromadzeniu wspólników lub zgromadzeniu akcjonariuszy.
Tym samym przepisy kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.) przyznają tym organom prymat w zakresie decyzji podejmowanych w drodze uchwały, które są wyrazem woli „właścicieli” spółki.
Należy jednak stwierdzić, że wola właścicieli, nawet wyrażona w drodze uchwały, nie może być sprzeczna z obowiązującymi przepisami prawa. Mechanizmem umożliwiającym eliminowanie wadliwych uchwał jest powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały.
Jakie sprzeczności
Przepisy k.s.h. w art. 252 § 1 (sp. z o.o.) oraz art. 429 § 1 jako warunek możliwości zaskarżenia uchwały przewidują sprzeczność z ustawą. Przesłanka sprzeczności z ustawą może być rozumiana zarówno jako sprzeczność formalna (podjęcie uchwały w sposób niezgodny z normami proceduralnymi), jak i materialna (niezgodność treści z normami ustawowymi).
Przykładem uchwał podlegających unieważnieniu są przypadki naruszenia reguł prawa handlowego dotyczących procedury zwoływania, procedowania zgromadzenia spółki kapitałowej (np. podejmowanie uchwał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta