Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto i ile dorobi

09 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Jan Kalicki

Osoby uprawnione do emerytury, emerytury pomostowej lub świadczenia kompensacyjnego mogą dorabiać do swoich świadczeń

Uzyskujący prawo do emerytury, emerytury pomostowej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego mogą kontynuować lub podjąć działalność zarobkową.

Nieograniczone możliwości zarobkowania mają jednak tylko te osoby uprawnione do emerytury, które ukończyły powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Pozostali muszą się liczyć z tym, że w określonych przypadkach ZUS zmniejszy im lub zawiesi wypłacane świadczenie.

Zawieszone lub zmniejszone

Osoby, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego, mają odpowiednie ograniczenia w wykonywaniu działalności zarobkowej, jeśli działalność ta objęta jest obowiązkiem ubezpieczenia społecznego. Może to być np. zatrudnienie w ramach stosunku pracy, umowa-zlecenie czy działalność gospodarcza.

Takie same skutki rodzi też pełnienie służby (np. w policji, Służbie Celnej itd.). Przychód osiągnięty z takich rodzajów działalności nie może przekroczyć określonych progów zarobkowych. Pierwszy z nich to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za  kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS.

Natomiast drugi próg zarobkowy wynosi 130 proc. tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8949

Spis treści
Zamów abonament