Termin realizacji i koszty bliżej nieznane
Za operację możemy zapłacić od kilku do kilkudziesięciu euro. Dużo taniej jest wtedy, gdy korzystamy z systemu SEPA. Ale działa on tylko w krajach UE
Przelewy zagraniczne najczęściej realizowane są za pośrednictwem systemu SWIFT. Nie ma w nim jednego banku odpowiedzialnego za rozliczenia ani wspólnego agenta rozliczeniowego. Jest to sieć, w której każdy bank może być pośrednikiem na trasie przelewu, pod warunkiem że ma w danym banku konto nostro (nasze konto u nich) lub loro (ich konto u nas).
– Często trudno jest znaleźć taki bank i droga przelewu się wydłuża, bo trzeba szukać kolejnej instytucji pośredniczącej – tłumaczy Agnieszka Walczak-Karbowska z mBanku.
Przelew może więc dotrzeć praktycznie do każdego banku na świecie, ale nigdy nie wiadomo dokładnie, jak długo to potrwa i ile będzie kosztować.
– Koszty zależą od liczby banków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta