Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bruksela często sprawdza nadawców

09 czerwca 2011 | Ekonomia | Magdalena Lemańska Piotr Mazurkiewicz
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa

Rozmowa z Łukaszem Karpiesiukiem, specjalistą prawa pomocy publicznej w Baker & McKenzie

Rz: Komisja Europejska wstępnie uznała system finansowania TVP za mało przejrzysty. Co się musi stać, aby pomoc publiczna przyznana TVP została uznana za nielegalną?

Łukasz Karpiesiuk: Zdarzało się już w Polsce, że Komisja wydawała takie decyzje. W przypadku mediów publicznych sytuacja jest bardziej złożona. Aby abonament był zgodny z regulacjami dotyczącymi pomocy publicznej, musi istnieć jasna i precyzyjna definicja misji publicznej. Trzeba zastrzec, że możliwości kontrolne Komisji odnośnie do samej misji są ograniczone – państwa same to określają. Komisja może tylko reagować w przypadku oczywistych błędów. Np. czy finansowanie z abonamentu nie odbywa się z przekroczeniem związanych z tym kosztów. Określa, że jeśli udzielona pomoc (np. w formie abonamentu) nie przekroczy wydanych na działalność misyjną środków o więcej niż 10 proc., to ta różnica może zostać zatrzymana na poczet nieprzewidzianych wydatków. Jeżeli przekroczenie jest większe, różnica powinna zostać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8949

Spis treści
Zamów abonament