Niegroźne widzimisię pracodawcy przy grafikach
Przy pracy non stop nie trzeba ustalać, że soboty są zawsze dniami wolnymi, aby załoga nie traciła święta przypadającego w środku tygodnia. Takie rozwiązanie jest jednak w niektórych przypadkach wskazane
W artykule opublikowanym w „PiP” z 11 maja 2011 pt. „Sztywny grafik to sposób na widzimisię szefa” mec. Grzegorz Orłowski poruszył problem stosowania, obowiązującego od 1 stycznia br., art. 130 § 21 k.p. wobec pracowników objętych indywidualnym rozkładem czasu pracy, którzy wykonują pracę w zmianowym systemie pracy, przez siedem dni w tygodniu, a ich dzień wolny z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy nie zawsze przypada na sobotę.
Wyraził obawę, że pracodawcy mogą dowolnie układać rozkład czasu pracy, aby dzień wolny z racji pięciodniowego tygodnia pracy w danym okresie rozliczeniowym (np. miesiąc) przypadał w święto w środku tygodnia.
Jako przykład autor wskazał pracodawcę, który w czerwcu ustalił, że dni wolne będą przypadać w czwartki, a zatem Boże Ciało nie obniży takim pracownikom wymiaru czasu pracy. W myśl bowiem art. 130 § 21 k.p., jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta