Jak właściwie wystawić weksel
Podpis na dokumencie powinien być złożony w taki sposób, w jaki jego wystawca zwykł się podpisywać
Weksel w obrocie gospodarczym pełni istotną funkcję przede wszystkim jako instrument zabezpieczenia wierzytelności, w szczególności z powodu ułatwień, jakie daje w sądowym dochodzeniu należności. Zdecydowanie rzadziej wykorzystywany jest obecnie jako środek zapłaty czy narzędzie kredytu. Również funkcja obiegowa weksla zdaje się stopniowo zanikać.
Świadome i bezpieczne korzystanie z weksla jako instrumentu obrotu gospodarczego wymaga znajomości podstawowych zagadnień z zakresu prawa wekslowego. Jednym z nich jest podpis wystawcy dokumentu.
Jest on podstawowym elementem i warunkiem powstania zobowiązania zarówno w przypadku weksla własnego, czyli takiego, w którym wystawca przyrzeka zapłacić oznaczoną w wekslu sumę uprawnionemu posiadaczowi, jak i w przypadku weksla trasowanego, tj. weksla, w którym co do zasady polecenie zapłaty skierowane jest do innej niż wystawca osoby.
Dłużnik główny albo dalszy
Złożenie podpisu w charakterze wystawcy rodzi różną, w zależności od rodzaju weksla, odpowiedzialność wystawcy. W przypadku weksla własnego wystawca odpowiada za uiszczenie wskazanej sumy w terminie płatności weksla i jest on tzw. głównym dłużnikiem wekslowym. W przypadku weksla trasowanego wystawca jest dalszym dłużnikiem tzw. zwrotnie zobowiązanym i odpowiada, gdy główny dłużnik wekslowy odmówi zapłaty....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta