Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy ująć korektę obniżającą obrót

25 lipca 2011 | Prawo i praktyka | Konrad Piłat

Zgodnie z ustawą o VAT wystawca faktury korygującej może zmniejszyć podstawę opodatkowania, jeśli ma potwierdzenie jej otrzymania przez odbiorcę towarów lub usług. Wystarczy odpowiednio wypełniona zwrotka pocztowa

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 30 czerwca 2011 (IPPP1-443-812/11-4/IGo).

Z pytaniem zwróciła się spółka z o.o., która zajmuje się dystrybucją napojów alkoholowych. Zdarza się, że musi wystawiać faktury korygujące zmniejszające podstawę opodatkowania. Przyczyny są różne, np. zwroty towarów, pomyłki na fakturze, rabaty potransakcyjne. Zwykle faktury korygujące są wysyłane kontrahentom listami poleconymi za potwierdzeniem odbioru. Na tzw. zwrotce pocztowej znajduje się informacja o numerze faktury korygującej zawartej w przesyłce. Kiedy kontrahent otrzymuje list, potwierdza jego odbiór umieszczając na zwrotce swój podpis i datę. Następnie zwrotka jest przesyłana do spółki. Izba skarbowa zgodziła się, że posiadanie takiej zwrotki pozwala na obniżenia podstawy opodatkowania VAT. Przepisy nie wymagają bowiem od takiego potwierdzenia żadnej szczególnej formy.

Ta sama spółka zapytała również, czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8987

Spis treści
Zamów abonament