Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemcy wybierają czystą energię

25 lipca 2011 | Publicystyka, Opinie | Guido Westerwelle
Guido Westerwelle
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Guido Westerwelle

Zabiegi Unii Europejskiej oraz poszczególnych państw członkowskich muszą się uzupełniać. Także w dziedzinie polityki energetycznej powinna obowiązywać dewiza brzmiąca: “Nie mniej, lecz więcej Europy!” – apeluje szef niemieckiej dyplomacji

Do roku 2022 Niemcy odejdą od energii atomowej, a do tego czasu będą inwestować jeszcze więcej po to, by dokonać zasadniczego zwrotu w polityce energetycznej. Oznacza to, że Niemcy przyspieszą kurs w kierunku zrównoważonej gospodarki energetycznej oraz powszechnego zaopatrzenia pochodzącego z odnawialnych źródeł energii. To ambitne zadanie. Chcemy w sposób trwały przestawić zwrotnice na czyste, rentowne oraz bezpieczne zaopatrzenie energetyczne. Droga wiodąca do tego celu to inwestowanie w te gałęzie gospodarki, do których i tak należy przyszłość.

Dlaczego nie atom

Decyzję tę popiera znaczna większość niemieckiego społeczeństwa. Dyskusja na temat wykorzystania energii jądrowej do celów cywilnych całymi latami głęboko poruszała polityków i społeczeństwo. Dzisiaj zawarliśmy szeroki demokratyczny konsensus uznający, że przełom w polityce energetycznej jest możliwy – zarówno pod względem technicznym, koncepcyjnym, jak i ekonomicznym.

Tragedia w Fukushimie spowodowała nową ocenę ryzyka związanego z wykorzystywaniem energii jądrowej i przyspieszyła zwrot w polityce energetycznej. Jednak zasadnicze decyzje o przejściu na odnawialne źródła energii oraz o rezygnacji z energii jądrowej podjęto w Niemczech już wcześniej. Są one zgodna z naszym zaangażowaniem na rzecz ochrony klimatu. Cele zmierzające do rozbudowy energii odnawialnych, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8987

Spis treści
Zamów abonament