Przy terminowym angażu sąd skłoni szefa do złożenia wyjaśnień
Pracownik może powołać się na naruszenie przepisów antydyskryminacyjnych. Dzięki temu pozna faktyczny powód zwolnienia, gdy wymówiono mu umowę na czas określony, której pracodawca nie musi uzasadniać
Brak wymogu uzasadniania przez pracodawców wypowiedzenia umów na okres próbny i na czas określony prowadzi niektórych do wniosku, że w tej mierze nie obowiązują ich żadne zasady. To błąd. Błąd, za który szef może zapłacić wysoką cenę.
To, że nie trzeba podawać przyczyn wypowiedzenia oraz że pracownik nie może skutecznie domagać się przed sądem ich ustalenia, jeszcze nie hamuje podwładnego. Może on postawić szefa „pod ścianą" i ten będzie musiał ujawnić powody, z których wypowiedział terminowy angaż. A to za sprawą kodeksowych przepisów antydyskryminacyjnych.
Przykre konsekwencje
Zgodnie z art. 183b § 1 pkt 1 kodeksu pracy rozwiązanie stosunku pracy (nie wyłączając rozwiązania w trybie wypowiedzenia) z jednej lub kilku przyczyn uznanych za dyskryminacyjne (art. 183a § 1 k.p.) narusza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta