Ruszył pierwszy w Polsce bank DNA
Zdeponowane próbki będą bezcenne, gdy terapia genowa stanie się powszechną metodą leczenia
– To jedyna na świecie placówka, w której DNA można zdeponować na tak długi okres – podkreśla Alicja Kucharczyk, pomysłodawczyni i wiceprezes Europejskiego Banku DNA. – W USA podobne banki gwarantują przechowanie materiału genetycznego we właściwych warunkach o połowę krócej.
Bank, w którym próbki DNA będą przechowywane przez 40 lat, uruchomiono we Wrocławiu pod koniec czerwca. To prywatne przedsięwzięcie. Kosztowało blisko 1 mln zł. Złożyli się na nie prywatni inwestorzy.
Czemu może posłużyć gromadzenie materiału genetycznego?
– Informacje zawarte w genach naszych i naszych bliskich można dziś wykorzystać w profilaktyce czy diagnostyce rodzinnych chorób genetycznych – tłumaczy prof. Tadeusz Dobosz, kierownik Zakładu Genetyki AM we Wrocławiu.
– Poznajemy w ten sposób zagrożenia chorobami rodzinnymi i wiemy np., jak często powinniśmy się badać pod takim kątem – dodaje Kucharczyk. – Ta wiedza pomaga również w doborze leków.
We współpracę przy banku DNA zaangażowała się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta