Kto może realizować misję?
Dziś są specyficzne reguły dopuszczalności pomocy publicznej dla nadawców telewizyjnych
Telewizja publiczna finansowana jest ze środków państwowych od początku swego istnienia
Nie ma żadnych wątpliwości, że jeżeli szeroko rozumiane państwo finansuje działalność telewizyjną, może stanowić to pomoc publiczną, niezależnie od tego czy środki pochodzą z opłat abonamentowych, podatków czy przyjmują formę dotacji. Oczywiście nie wyklucza to możliwości wykazania, że pomoc publiczna nie występuje, poprzez dowód, że przysporzenie nie pociąga za sobą selektywnej ekonomicznej korzyści, co sprowadza się do spełnienia kumulatywnie czterech przesłanek z orzeczenia w sprawie C-280/00 Altmark.
Pomoc dla sektora telewizji może być uznana za zgodną z rynkiem wewnętrznym na podstawie wyjątku z art. 107 ust. 3 lit. d) TFUE (traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej), jako pomoc przeznaczona na wspieranie kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego. Ponieważ jednak działalność nadawców nie ogranicza się wyłącznie do promowania kultury, udzielane im wsparcie tylko w ograniczonym zakresie może być uznawane za zgodne z rynkiem wewnętrznym na podstawie tego przepisu.
Główną podstawą dopuszczalności udzielania pomocy dla nadawców jest zatem art. 106 ust. 2 TFUE, dotyczący przedsiębiorstw zobowiązanych do świadczenia usług w ogólnym interesie gospodarczym. Dla skorzystania z odstępstwa od generalnego zakazu udzielania pomocy publicznej przewidzianego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta