Zły stan nieruchomości nie zawsze wpływa na stawkę podatku
Gdy użytkowanie budynku zagraża życiu i zdrowiu, przedsiębiorca powinien zdobyć potwierdzającą to opinię rzeczoznawcy. Inaczej gmina może naliczyć mu daninę w takiej wysokości, jakby był on w dobrym stanie
Od posiadanych budynków przedsiębiorcy muszą płacić podatek od nieruchomości według najwyższej stawki. Wyjątkiem są budynki, które ze „względów technicznych” nie nadają się do prowadzenia działalności gospodarczej. Te opodatkowane są bowiem niższą stawką przewidzianą dla tzw. budynków pozostałych.
W konsekwencji, aby nie płacić podatku według najwyższej stawki, muszą zaistnieć łącznie dwa warunki, tj. faktyczne nieużytkowanie budynku oraz brak możliwości wykorzystania go w działalności ze względów technicznych.
Szkopuł w tym, że w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych nie zamieszczono definicji względów technicznych. W praktyce wywołuje to wiele wątpliwości. Część z nich została wyjaśniona przez orzecznictwo, np. z wyroku NSA z 9 stycznia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta