O jakie stypendia mogą starać się wszyscy uczniowie
Uczęszczający do szkół publicznych, społecznych i prywatnych mogą się ubiegać o stypendium socjalne i naukowe. Dzieci z rodzin dotkniętych np. powodzią mogą w tym roku liczyć dodatkowo na 1000 zł
Stypendium socjalne i zasiłek przyznaje w drodze decyzji administracyjnej wójt, burmistrz, prezydent miasta. Fundusze na ich wypłatę gminy otrzymują z budżetu państwa. Z kolei stypendia naukowe lub sportowe wypłacane są z budżetu gminy, a przyznaje je dyrektor szkoły. Tak wynika z ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).
Jak starać się o stypendium socjalne
Szczegółowe zasady przyznawania stypendium ustala rada gminy w gminnym regulaminie przyznawania pomocy materialnej. Ustawa o systemie oświaty określa jednak ogólne zasady, które regulamin musi respektować.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń, w którego rodzinie miesięczny dochód na osobę wynosi mniej niż 351 zł, liczony według zasad zawartych w ustawie o pomocy społecznej (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 115, poz. 728 ze zm). Zgodnie z nią za dochód uważa się sumę wszystkich miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Miesięczna wysokość stypendium nie może być niższa niż 80 proc. i wyższa niż 200 proc. zasiłku rodzinnego. Od 1 listopada 2009 r. zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta