Co zawrzeć we wniosku o zabezpieczenie postępowania skargowego
Wykonawca może zażądać, aby sąd zakazał zawarcia umowy o udzielenie zamówienia publicznego
Wraz z oddaleniem odwołania przez Krajową Izbę Odwoławczą (KIO) zamawiający może zawrzeć umowę o udzielenie zamówienia publicznego z wykonawcą, którego oferta została uznana za najtańszą albo najkorzystniejszą.
Na orzeczenie KIO stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego przysługuje skarga do sądu okręgowego. Skargę wnosi się za pośrednictwem prezesa KIO w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia orzeczenia izby, przesyłając jednocześnie jej odpis przeciwnikowi skargi. Prezes izby ma siedem dni na przekazanie skargi wraz z aktami postępowania odwoławczego właściwemu sądowi.
Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych sąd powinien rozpoznać sprawę niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie miesiąca od dnia jej wpływu do sądu. Jest to termin instrukcyjny i sąd nie ma obowiązku rozpoznania skargi w tym terminie.
Umowa zawarta
W związku z tym, że w momencie orzekania przez sąd okręgowy umowa o zamówienie publiczne będzie już zawarta a w niektórych sytuacjach nawet wykonana, podmioty, którym przysługuje prawo wniesienia skargi do sądu, mogą zapobiec temu skutkowi przez złożenie wniosku o zabezpieczenie postępowania skargowego opartego na art. 730 ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta