Na różnice kursowe nie ma złotego środka
Nie ma dobrej metody przeliczania pensji ustalonej w obcej walucie na złote. Przepisy mówią, by brać kurs z dnia poprzedzającego wypłatę, ale nie wszyscy się do tego stosują
- Pracownik ma pensję ustaloną w euro. Pieniądze są wypłacane za dany miesiąc 26 dnia tego miesiąca. Choć przepisy każą przeliczać wynagrodzenie po kursie obowiązującym na dzień przed jego wypłatą, to my robimy to na tydzień wcześniej. Wtedy bowiem naliczamy pobory wszystkim pracownikom.
Czy urzędy skarbowe albo ZUS mogą to kwestionować? I co uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego w takiej sytuacji: średnią zsumowanych poborów w euro przeliczoną po bieżącym kursie na złote? W sierpniu zatrudniony chorował 10 dni.
Wynagrodzenie ustalone w walucie obcej należy przeliczyć na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Tak stanowi art. 11a ustawy o PIT. Jeżeli zatem wynagrodzenie jest wypłacane, tak jak u czytelnika, 26 dnia miesiąca, to pobory ustalone w euro powinny być przeliczone według kursu NBP z 25 dnia. Tyle teoria.
W praktyce zastosowanie się do tego przepisu i tak nie daje gwarancji, że wykorzystany na liście płac kurs przeliczenia poborów będzie adekwatny do tego, który obowiązuje w dniu poprzedzającym wypłatę.
Dlatego niektóre firmy w ogóle tego nie przestrzegają, a pobory przeliczają według kursu, który obowiązuje w dniu robienia listy płac albo z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego. Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta