Szkolenia dla lekarzy bez VAT
W praktyce żadne formy doskonalenia zawodowego lekarzy nie powinny być obciążone podatkiem od towarów i usług. Podstawa prawna zwolnienia może być jednak bardzo różna
Na niektóre grupy zawodowe został nałożony obowiązek stałego podnoszenia swoich kwalifikacji i doskonalenia zawodowego.
Dotyczy to między innymi lekarzy, a wynika z art. 18 ust. 1 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Samo to, że lekarz ma obowiązek stałego podnoszenia kwalifikacji, nie skutkuje jednak tym, że szkolenia, w których będzie uczestniczył, są zwolnione z VAT.
Problem pojawił się z początkiem tego roku. Wcześniej zwolnienia usług edukacyjnych zdefiniowane były poprzez odesłanie do klasyfikacji statystycznych i dotyczyły, co do zasady, wszelkiego typu i rodzaju szkoleń, kursów i seminariów.
Od 1 stycznia regulacje te zostały zastąpione przez art. 43 ust. 1 pkt 26 – 29 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawa) oraz § 13 ust. 1 pkt 19 – 20 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (dalej rozporządzenie).
Studia doktoranckie
Dokształcanie czy rozwój zawodowy lekarza może przybierać różnoraki charakter. Mogą to być studia doktoranckie czy podyplomowe, a także wszelkiego rodzaju szkolenia, kursy, seminaria, konferencje itp.
Nie ma wątpliwości, że zwolnione z VAT są wszelkie formy kształcenia lekarzy prowadzone przez uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta