Ciepły dom przez cały rok
Za pomocą paliwa, gazu czy energii słonecznej? Przy wyborze ogrzewania do domu jednorodzinnego warto wziąć pod uwagę nie tylko względy ekonomiczne, ale też konstrukcję domu i ochronę środowiska
gnieszka Marczewska-Wójcik kilka miesięcy temu przeprowadziła się do jednorodzinnego domu pod Warszawą. – Przez kilkanaście lat mieszkałam z mężem w bloku. Teraz postanowiliśmy przenieść się pod miasto – tłumaczy pani Agnieszka. W domu ma kocioł centralnego ogrzewania, ale jak przyznaje, wybór odpowiedniego systemu zajął jej bardzo dużo czasu. – To nie była prosta decyzja. Przeważyła jednak kwestia ekonomiczna. W moim przypadku taki rodzaj ogrzewania okazał się po prostu najtańszy – mówi pani Agnieszka.
Nie każdy system pasuje
Z podobnym dylematem stykają się także inni właściciele domów jednorodzinnych. W mieszkaniach takiego problemu nie ma, bo inwestor przy wyborze ogrzewania bazuje na np. miejskiej magistrali ciepłowniczej. – Często wykorzystuje też najtańsze i najprostsze metody – wyjaśnia inżynier Piotr Buczyński, właściciel firmy remontowej.
Wybór ogrzewania zależy od bardzo wielu czynników. Pod uwagę trzeba wziąć kubaturę i konstrukcję domu, jego położenie, a także dostęp do mediów, m.in. miejskiej magistrali czy instalacji gazowej w okolicy. Ważna jest także zasobność portfela. – Powinniśmy wybrać system ogrzewania, na który nas stać. Oszacować, jakie rachunki będziemy w przyszłości płacić, bo może się okazać już po montażu danej instalacji, że jej eksploatacja jest wyjątkowo droga – mówi Piotr Buczyński.
Radzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta