Nowe plany nauczania dla wszystkich
Choć nowe ramówki będą obowiązywały dopiero od 1 września 2012 r., to dyrektorzy, zwłaszcza szkół ponadgimnazjalnych, powinni już w tym roku zacząć przygotowania do ich wdrożenia
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych. Ma ono obowiązywać od 1 września 2012 r., jednak dyrektorzy szkół jego przepisy muszą uwzględnić w projektach arkuszy organizacyjnych, które przedstawiają organom prowadzącym do 30 maja, oraz folderach i informacjach przygotowywanych dla kandydatów do tych placówek.
Przede wszystkim ramowy plan nauczania określa tygodniowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla poszczególnych klas oraz minimalną liczbę godzin na poszczególne przedmioty w trzyletnim okresie nauczania (w technikach – w czteroletnim). Resort edukacji zrezygnował z tygodniowego określenia liczby godzin, które powinny być przeznaczone na poszczególne zajęcia obowiązkowe. Na przykład w gimnazjum, w trzyletnim okresie nauczania, obowiązkowe zajęcia z języka polskiego będzie trzeba zrealizować w wymiarze co najmniej 450 godzin, matematyki – 385 godzin, a historii – 190. Z tym że tygodniowy wymiar godzin będzie wynosił dla klasy I – 29, dla klasy II – 30, a dla klasy III – 31.
W obecnym stanie prawnym w każdej szkole poza zajęciami obowiązkowymi dyrektor szkoły może przydzielić klasie dodatkowe godziny z tzw. puli godzin dyrektorskich. Może je przeznaczyć na zwiększenie liczby obowiązkowych zajęć, np. matematyki, ale także na zajęcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta