O interpretację powinien wystąpić pożyczkobiorca
Pożyczka udzielona wspólnikowi przez spółkę nie jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych, pod warunkiem że jedna ze stron podlega VAT z tytułu tej transakcji (nawet gdy korzysta ze zwolnienia)
Tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 8 lipca 2011 (IPTPB2/436-17/11-4/KR).
Spółka podjęła decyzję o przekazaniu zysku za rok finansowy na kapitał zapasowy. Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego postanowiono udostępnić środki finansowe wspólnikom na podstawie umowy pożyczki. Odsetki ustalone byłyby na poziomie rynkowym (spółka wskazała, że będą one wynosić 10 – 12 proc.).
Spółka chciała się upewnić, że opisane umowy pożyczki nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC). W uzasadnieniu swojego stanowiska wskazała, że zwolnienie z PCC będzie przysługiwać na podstawie z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.
Przepis ten zwalnia z opodatkowania pewne typy czynności cywilnoprawnych, jeżeli jedna ze stron jest opodatkowana VAT (bądź pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta