Dotacji na założenie firmy lepiej nie wydawać na samochód
rozliczenia| Bezrobotny, który otrzymuje z Funduszu Pracy wsparcie na podjęcie działalności gospodarczej, nie musi płacić od niego podatku. Jednocześnie może zaliczyć sfinansowane w ten sposób wydatki do kosztów. Wyjątkiem są te na środki trwałe
Osobom bezrobotnym oraz przedsiębiorcom przysługuje wsparcie finansowe z Funduszu Pracy. Zasady ubiegania się o dofinansowanie reguluje ustawa z 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dalej ustawa o promocji zatrudnienia) .
Środki na podjęcie działalności
Osoba bezrobotna na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia może ubiegać się o jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Wsparcie nie może być wyższe niż sześciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.
Warunki udzielania dofinansowania określa rozporządzenie MPiPS z 25 lipca 2011 w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (dalej rozporządzenie MPiPS).
Procedurę uruchamia złożenie wniosku przez bezrobotnego w urzędzie pracy. Należy w nim przedstawić kalkulację i specyfikację planowanych wydatków. Mogą to być: zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, materiałów, towarów, pozyskanie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta