Doganiamy bardziej rozwinięte kraje
Realizacja europejskiej polityki klimatycznej jest dla Polski trudna, dlatego wszędzie tam, gdzie to możliwe, zabiegamy o regulacje dostosowane do naszych warunków i łagodzimy obciążenia – pisze podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska
W tekście „Porażka klimatyczna" autorstwa pana Tomasza Skłodowskiego znalazły się nieprawdziwe i nieprecyzyjne informacje. Przede wszystkim chodzi o odniesienia do pakietu energetyczno-klimatycznego i działań rządu od 2007 r. w kontekście właściwego dbania o interes kraju.
Pakiet energetyczno-klimatyczny jest rezultatem decyzji, które zapadły w 2007 r. Akceptacja unijnej polityki w zakresie ochrony klimatu i wyznaczenie celów redukcyjnych miały miejsce podczas obrad Rady Europejskiej w marcu 2007 r. Przyjęte wówczas konkluzje były podstawą do przedstawienia w styczniu 2008 r. przez Komisję Europejską propozycji pakietu aktów prawnych. Należy podkreślić, że wszystkie wspomniane cele obowiązują UE jako całość, a nie poszczególne państwa członkowskie.
To w konkluzjach z 2007 r. ustanowiono cel UE 20-proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz warunkowo 30-proc. redukcji emisji. Takie stanowisko uzyskało poparcie ówczesnego ministra środowiska i zostało zaakceptowane przez prezydenta RP.
Obecny rząd zajmował się jedynie uzgadnianiem aspektów technicznych związanych ze sposobem realizacji wcześniej uzgodnionej polityki. W wyniku tego udało się wynegocjować między innymi czasowe odstępstwa od zakupu uprawnień do emisji jedynie w drodze aukcji. Dało to możliwość bezpłatnego przydzielania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta