Inwestor powinien pamiętać nie tylko o rocznej opłacie, lecz także o przeznaczeniu gruntu
Nabywca nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste na podstawie umowy musi, przed podjęciem decyzji o inwestycji na niej, zapoznać się z pierwotnym kontraktem, a nie opierać się wyłącznie na treści księgi wieczystej
W powszechnej świadomości prawo użytkowania wieczystego, ze względu na jego dziedziczność, zbywalność i możliwość przedłużenia i ustanowienia na nim zabezpieczenia hipotecznego, traktowane jest praktycznie na równi z prawem własności nieruchomości.
Dziś głównym przedmiotem zainteresowania inwestorów nieruchomościowych jest pytanie o przyszłą opłacalność inwestycji i możliwość jej finansowania, tzn. czy budować biura, usługi, magazyny, a może mieszkania?
Plan albo decyzja
Jesteśmy przyzwyczajeni, że o tym co można wybudować na gruncie, decyduje plan zagospodarowania przestrzennego, a w razie jego braku – decyzja o warunkach zabudowy.
Jest to oczywiście prawda, jednak dotyczy wyłącznie sfery administracyjnej, a nie zobowiązania cywilnoprawnego co do sposobu korzystania z nieruchomości, ustalonego przez strony w umowie o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste.
Co w umowie
Prawo użytkowania wieczystego jest z zasady prawem celowym i jego najistotniejszą treścią jest sposób korzystania z nieruchomości ustalony w umowie.
Każda umowa o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste powinna określać, na jaki cel nieruchomość jest przeznaczona, a w przypadku gdy celem tym jest wzniesienie budynków, umowa powinna przewidzieć w szczegółach m.in.
• rodzaj budynku,
• warunki oraz terminy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta