Rola Senatu Rzeczypospolitej
Konstytucja Rzeczypospolitej określa, że władzę ustawodawczą w Polsce stanowią Sejm i Senat. Stwierdza, że kandydatów do Sejmu i Senatu mogą zgłaszać partie polityczne i wyborcy, oraz że minimalny wiek posła wynosi 21 lat, a senatora 30 lat. Konstytucja stanowi też, że Sejm potrzebuje bezwzględnej większości głosów, żeby odrzucić poprawki Senatu do uchwalanej ustawy.
Chociaż w konstytucji zapisano możliwość zgłaszania kandydatów na posłów i senatorów przez wyborców, to w praktyce wszyscy posłowie to członkowie partii politycznych, wybrani z list tych partii. Jeżeli są niepartyjni, to dlatego, że zostali z partii wyrzuceni albo zmieniają partie z jednej na drugą. Jeśli są wyjątki, to jednostkowe.
***
W Senacie również dominują kandydaci partyjni lub wspierani przez partie. Senatorowie wybrani jako niezależni, jako reprezentanci wyborców, a nie partii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta