Zwrot składek ZUS i pieniądze na kształcenie
Najpierw składamy wniosek o refundację, a dopiero później zatrudniamy młodego człowieka. Przedsiębiorcy, który zrobi odwrotnie, przepada zwrot wynagrodzeń i składek ZUS
Pracodawcom młodocianych przysługuje zwrot niektórych kosztów ich zatrudnienia. Chodzi o refundację wynagrodzeń i odprowadzanych od nich składek na ubezpieczenia społeczne.
Zasady ich przyznawania reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 26 kwietnia 2007 w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (DzU nr 77, poz. 518 ze zm.).
Ten akt prawny nie określa kwotowo maksymalnej stawki finansowej pomocy. Ogranicza ją jednak ustawa z 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).
Wynika z niej bowiem, że przedsiębiorca nie dostanie za jednego młodocianego więcej niż jego miesięczne wynagrodzenie wraz z należnymi od niego składkami na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez płatnika.
Chodzi tu o 100 proc. wynagrodzenia pracownika młodocianego, ale nie wyższego niż stawki obowiązujące w danym roku nauki obliczane od przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim.
Uwaga! Starając się o pieniądze, pamiętajmy, że najpierw składamy wniosek o refundację, a dopiero później zatrudniamy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta