Jak długo uczymy przyszłego zawodu
Po zakończeniu edukacji młodocianemu trzeba zmienić warunki zatrudnienia, w tym czas pracy i wysokość pensji
Zobaczmy teraz, czym się różni nauka zawodu od przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Wygląda to tak: nauka zawodu nie może trwać krócej niż dwa lata i dłużej niż trzy.
Okres ten można skrócić o 12 miesięcy, jeżeli młodociany nie dokształca się w zasadniczej szkole zawodowej, i wydłużyć, gdy ucząc się w takiej szkole nie zdał do następnej klasy lub tej szkoły nie ukończył. W tym wypadku naukę zawodu wolno przeciągnąć o 12 miesięcy (młodociany w tym czasie ma zakończyć edukację), a w szczególnych sytuacjach maksymalnie o sześć.
Z kolei przyuczenie do wykonywania określonej pracy trwa od trzech do sześciu miesięcy. Okres przyuczenia do wykonywania określonej pracy można wydłużyć do czasu, gdy młodociany kończy gimnazjum, maksymalnie do 22 miesięcy. Ale taki przywilej dotyczy tylko uczestnika OHP.
Egzamin nie jedno ma imię
Zawody, w których odbywa się nauka zawodu, określa rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 26 czerwca 2007 w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (DzU nr 124, poz. 860 ze zm.). Z tym że nauka zawodu u pracodawców będących rzemieślnikami może się odbywać także w zawodach odpowiadających danemu rodzajowi rzemiosła,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta