Co trzeba wiedzieć o zagranicznym kontrahencie
Planowana umowa z cudzoziemskim partnerem może okazać się dla firmy biznesowym sukcesem, ale wcześniej należy dobrze sprawdzić przyszłego wspólnika
Wiedza o przyszłym partnerze biznesowym powinna być co najmniej równa tej, jaką uzyskuje się o kontrahencie pochodzącym z Polski.
Szczególnie istotne są informacje o charakterze ustroju prawnego podmiotów, z którymi chcemy rozpocząć współpracę, dane o nich z odpowiednich rejestrów. Ważne są też informacje o umocowaniu osób reprezentujących kontrahenta i o warunkach umów, które mają wiązać strony.
Nie lekceważ rejestrów
W większości państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) rejestry przedsiębiorców są bezpłatne, dostępne na stronach internetowych i można z nich uzyskać podstawowe informacje o kontrahentach. Ważnym źródłem informacji są też rejestry podmiotów będących w upadłości bądź likwidacji.
W wielu krajach EOG funkcjonują już publiczne darmowe internetowe wyszukiwarki tych podmiotów (np. Holandia), w innych trzeba korzystać z serwisów płatnych. Jest to o tyle istotne, że w poszczególnych krajach (na uwagę zasługują np. Niemcy), można przeprowadzić likwidację czy upadłość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta