Sięgamy po nowe rozwiązania
Rozmowa | Henryk Karaś, przewodniczący Europejskiej Platformy Technologicznej Zrównoważonych Surowców Mineralnych
Jaka jest rola Europejskiej Platformy Technologicznej Zrównoważonych Surowców Mineralnych, którą kieruje Pan od 2006 r.?
Henryk Karaś: Dziś w Unii Europejskiej działa 36 podobnych platform. Powstały z potrzeby opracowania europejskiej strategii rozwoju w poszczególnych dziedzinach gospodarki. Było to zalecenie Komisji Europejskiej, tuż przed ogłoszeniem nowego programu wspierającego innowacje w UE. Platformy technologiczne tworzy przemysł, stowarzyszenia i instytucje naukowe działające w danej dziedzinie – w naszym przypadku w przemyśle wydobywczym.
Europejska Platforma Technologiczna Zrównoważonych Surowców Mineralnych (European Technology Platform on Sustainable Mineral Resources – ETP SMR) została powołana pod koniec 2005 r., a we wrześniu 2008 roku została oficjalnie uznana przez Komisję Europejską i wpisana w działania 7. Programu Ramowego (FP7) dotyczące badań i innowacji – największego do tej pory tego typu programu, o budżecie niemal 54 mld euro. Przez wiele lat na górnictwie i hutnictwie ciążyło odium brudnej, szkodliwej dla środowiska i niebezpiecznej gałęzi przemysłu. Problemowi bezpieczeństwa surowcowego Europy nie poświęcano większej uwagi. Dopiero w 2007 pojawił się raport komisji Güntera Verheugena z którego wynika m. in.,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta