Nowe zasady handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych
Prowadzący instalacje będą dokonywać umorzenia praw za pośrednictwem rachunku w krajowym rejestrze do 30 kwietnia każdego roku
Nowa ustawa o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych weszła w życie 21 czerwca 2011 (DzU z 2011 r. nr 122, poz. 695) i zastąpiła ustawę o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji.
Do przepisów została wprowadzona m.in. dyrektywa 2003/87/WE z 13 października 2003 ustanawiająca system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie (dyrektywa EU ETS).
Nowy system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych obejmuje rodzaje instalacji wymienione w załączniku do ustawy, które spełniają określone w nim wartości progowe.
Przykład
W zakresie działalności energetycznej systemem zostały objęte instalacje spalania, z wyjątkiem instalacji spalania odpadów niebezpiecznych lub komunalnych, o nominalnej mocy cieplnej ponad 20 MW, a w przypadku instalacji do produkcji propylenu i etylenu w procesie krakingu petrochemicznego o zdolności produkcyjnej ponad 50 000 Mg na rok.
W okresie do 31 grudnia 2012 system obejmować będzie jedynie emisję dwutlenku węgla, natomiast od 1 stycznia 2013 system handlu uprawnieniami zostanie rozszerzony o emisję podtlenku azotu oraz perfluorowęglowodorów.
Istotną nowością jest objęcie od 1
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta