Po przywróceniu do pracy podwładny wraca na dawną posadę
Jeżeli po procesie okaże się, że wypowiedzenie angażu lub jego rozwiązanie bez wymówienia było wadliwe, sąd może przyznać pracownikowi prawo do wykonywania zadań na poprzednich warunkach
Dla pracodawcy oznacza to obsadzenie go na stanowisku, jakie zajmował przed rozstaniem. Nie wystarczy, aby dał mu pracę na posadzie równorzędnej. Po przywróceniu pracownik ma prawo domagać się zatrudnienia na tym samym stanowisku, jakie zajmował wcześniej.
Dosłowna restytucja
Tak wskazał Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z 28 maja 1976 (V PZP 12/75). Wyjaśniając charakter prawny orzeczenia o przywróceniu do pracy na poprzednich warunkach, podkreślił, że doprowadza ono do restytucji poprzedniego stosunku pracy o dotychczasowej treści i działa to na przyszłość.
Restytucję zatrudnienia należy rozumieć całkowicie dosłownie, o czym przypomniał SN 26 listopada 2003 (I PK 490/02).
Przywrócenie następuje na warunkach istniejących w chwili rozwiązania umowy i pracodawca nie musi ich ponownie określać przez wskazanie stanowiska pracy, warunków wynagradzania i innych elementów treści stosunku pracy.
Analogicznie uznał SN w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta