Zagraniczny pracownik czasami musi sam obliczać i wpłacać zaliczki
Osoby oddelegowane do pracy w Polsce, które ponad pół roku przybywają w naszym kraju, muszą tu zapłacić podatek. Wcześniej mają obowiązek same obliczyć i przekazać na konto urzędu skarbowego zaliczkę. Za dopełnienie tych obowiązków nie odpowiadają pracodawcy ani inni płatnicy
- Głównym udziałowcem spółki z o.o. w Polsce jest spółka w Wielkiej Brytanii. Od 1 lutego 2011 oddelegowała swojego pracownika do pracy w polskiej spółce. Pracownik ten ma miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii. Planowano, że zakończy pracę w Polsce w czerwcu 2011, ale na skutek nieprzewidzianych wcześniej okoliczności będzie pracował do końca 2011 r.
W sierpniu minęło więc 183 dni jego pracy w Polsce. Wynagrodzenie wypłacane jest dla niego w Wielkiej Brytanii przez tamtejszą spółkę, która jest jego pracodawcą. Gdzie powinno być opodatkowane? Czy na polskiej spółce ciążą jakieś obowiązki jako płatniku? – pyta czytelnik.
Pracownik oddelegowany przez pracodawcę z Wielkiej Brytanii do pracy w Polsce, który przebywa w naszym kraju dłużej niż 183 dni, musi sam rozliczać się w Polsce zaliczki na podatek dochodowy i złożyć zeznanie roczne.
Od dochodu może odliczyć zapłacone w swoim kraju składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne, a od podatku uiszczone tam obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ani polska, ani angielska spółka nie są w takiej sytuacji płatnikami zaliczek na podatek od jego dochodów z pracy w Polsce.
Istotne umowy międzynarodowe
Problem ten należy rozpatrywać opierając się na postanowieniach konwencji zawartej między Polską a Wielką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta