Krzyżowcy, którzy stoją twardo na ziemi
System polityczny Polski, z wodzowskimi partiami politycznymi złożonymi w znacznej części z posłusznych karierowiczów, utrudnia wyłonienie liderów zarazem ideowych i praktycznych – uważa publicysta
Czy Marek Jurek, lider Prawicy Rzeczypospolitej, jest bardziej ideologiem niż przywódcą politycznym? Taki wniosek można wysnuć z tekstu Piotra Zaremby opublikowanego w 32. numerze tygodnika „Uważam Rze" („Krzyżowiec w roli polityka"). Mnie osąd taki wydaje się płytki. Po pierwsze, inni przywódcy i partie także ulegają ideologiom, choćby niejawnie. Po drugie, konserwatyści sporo mówią o konkretach. Po trzecie, właśnie zasady są trwałą podstawą życia społecznego.
Ideologia rządzących
Platforma Obywatelska zachowuje się pragmatycznie, gdy trzeba uniknąć odpowiedzialności (afera hazardowa i inne lokalne, katastrofa smoleńska). Ale jak działa w gospodarce? Katastrofalne zwiększenie zadłużenia państwa, podwyżka podatków oraz wzrost zatrudnienia w administracji w tempie 25 tysięcy rocznie wystarczą za odpowiedź.
Charakter ideologiczny natomiast ma gorliwe włączenie się do UE. U początków Unii stały motywy praktyczne: chęć uniknięcia wojny oraz wyższość wolnego rynku. Dzisiejsza biurokratyczna unifikacja, sprzeczna z różnorodnością Europy, ma natomiast charakter ideologiczny. Wynika z myślenia totalitarnego. Projektem ideologicznym stało się też euro narzucone krajom różniącym się gospodarczo. Brak konkurujących walut krajowych to eliminacja ważnego czynnika wolnego rynku, potrzebnego zwłaszcza krajom słabszym.
Drugi kierunek to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta