Forma dowolna, ale trzeba podać minimum informacji
Łatwiej jednak skorzystać z wzoru opracowanego przez ZUS. Jest on dostępny w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS i na jego stronie internetowej http://www.zus.pl/
Kodeks postępowania administracyjnego w art. 63 wskazuje, że takie podanie może być złożone nie tylko na piśmie, ale również telegrafem lub telefaksem, a także ustnie do protokołu. Prawidłowe będzie również jego przekazanie przez elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS utworzoną na podstawie ustawy z 17 lutego 2005 o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
Datą wszczęcia postępowania przez ZUS będzie dzień doręczenia tego pisma organowi rentowemu (art. 61 § 3 k.p.a.). Nie ma to jednak większego znaczenia, skoro nie obowiązuje już żaden termin na złożenie takiego wniosku. Istotne jest natomiast, żeby takie podanie zawierało niezbędne elementy; chodzi o informacje: za kogo, z jakiego tytułu i jakie należności mają być umorzone.
Właściwy wnioskodawca
Podanie o umorzenie należności z tytułu składek powinna złożyć osoba uprawniona. Inaczej ZUS wyda decyzję odmowną.
Kim jest uprawniony? Jest to najczęściej płatnik składek na swoje ubezpieczenie, który w okresie od 1 stycznia 1999 do 31 sierpnia 2009 jako osoba ubezpieczona podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta