Kiedy zakup posiłków w stołówce uprawnia do odliczenia
Czy można odzyskać podatek z faktur za usługi stołówkowe? Po zmianach w ustawie o VAT, które weszły w życie od 1 stycznia 2011, mogą być co do tego wątpliwości
Od początku tego roku, po odejściu od identyfikowania towarów i usług dla celów VAT za pomocą klasyfikacji statystycznych (PKWiU), ponownie rozgorzała dyskusja na temat odliczania podatku naliczonego od usług gastronomicznych i kateringowych.
Mało osób zastanawia się, czy w obecnym stanie prawnym istnieje prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących nabycie usług stołówkowych. A to też problem do rozważenia.
Zakaz dla usług gastronomicznych
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług gastronomicznych.
Do końca 2010 r. o kwalifikacji podatkowej usług stołówkowych (a także kateringowych) oraz usług gastronomicznych decydowało przyporządkowanie do określonej grupy statystycznej według PKWiU z 1997 r.
Usługi gastronomiczne były oznaczone symbolem 55.3, a usługi przygotowywania i dostarczania posiłków podmiotom zewnętrznym miały symbol 55.5 – usługi stołówkowe i usługi dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (tzw. katering).
Przyjmowało się więc, że usługi stołówkowe czy też kateringowe są inną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta