Trendy i perspektywy
Thomas L. Drnek
Według jednego z mitów Europa jest „wyeksploatowana". Pobieżny przegląd geologiczny pokazuje jednak, że Europa mimo trwającego przez wieki wydobycia wciąż ma znaczący potencjał mineralny.
W Europie można wskazać kilka regionów, które miały i mają wysoki potencjał mineralny: stara Tarcza Fennoskandzka w północnej Europie, złoża irlandzkie, Tarcza Rosyjska na Ukrainie, Pas Iberyjski, Karpaty i Bałkany. Są tam jednak tylko rudy metali. Jednocześnie mamy bardzo młode „równiny" wypełnione osadami. Mamy także złoża surowców niemetalicznych i kruszyw oraz surowców energetycznych (gaz, ropa, węgiel, lignit, olej łupkowy itp.), których wydobycie w Europie jest dzisiaj bardziej zagrożone przez politykę niż przez dostępność geologiczną.
Dziś stosunek europejskiego górnictwa do powierzchni lądu w porównaniu z innymi kontynentami jest relatywnie mały. Zużycie jest większe niż wydobycie, zatem Europa jest importerem netto dużej ilości surowców. Statystyki (World Mining Data, Ministerstwo Gospodarki Austrii) pokazują, że ogółem wydobywamy 41 rodzajów surowców. Wyliczonych jest w nich w sumie 61 różnych surowców. Sygnał jest jasny: w Europie występują niemal dwie trzecie wszystkich rud, minerałów oraz surowców energetycznych.
Wszystkie europejskie kraje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta