Wędrówki w poszukiwaniu tożsamości
Szlakiem wybitnych białostoczanek i modernistycznej architektury będą się mogli przejść mieszkańcy stolicy Podlasia w ramach festiwalu „Inny Wymiar"
Organizatorzy liczą, że dzięki nim mieszkańcy miasta odnajdą swoją kulturową tożsamość.
Edukacyjne szlaki w Białymstoku to sposób magistratu na przybliżenie historii miasta. Władze tę formę poznawania swojego dziedzictwa wprowadzają w życie od kilku lat.
W tym roku w ramach festiwalu Inny Wymiar – Sąsiedzi mieszkańcom zostaną zaprezentowane dwa nowe edukacyjne szlaki „Sławnych białostoczanek" oraz „Białostocki modernizm".
Kobiety biznesu i sztuki
– Mało kto wie, że w połowie XIX w. Małka Bloch była pierwszą w historii Białegostoku bizneswoman. Po śmierci męża sama zarządzała jedną z pierwszych w naszym mieście fabryk włókienniczych – opowiada Jolanta Szczygieł-Rogowska, dyrektorka Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku, jedna z przewodniczek kobiecego szlaku.
– Stąd pochodzi m.in. śpiewaczka Salomea Deszner, która mieszkała na dworze Izabeli Branickiej, gdzie ją odkrył i porwał na wielką scenę Wojciech Bogusławki ówczesny dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie. Po latach sama zarządzała sceną muzyczną w Grodnie. Spotkanie z Salomeą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta