Które usługi medyczne są zwolnione z VAT
Przychodnie, szpitale i lekarze prowadzący prywatną praktykę wciąż mają wątpliwości, które ich świadczenia są obciążone 23-proc. stawką. Dotyczą one m.in. opinii na zlecenie sądów i prokuratury oraz nietypowych terapii
- Czy wynagrodzenie dla lekarzy za przygotowywane na zlecenie sądu lub prokuratury opinie jest zwolnione z VAT?
Odpowiada Radosław Maćkowski doradca podatkowy w Deloitte:
Nie. Ustawa o VAT zwalnia z opodatkowania tylko część usług w zakresie opieki medycznej. W uproszczeniu ujmując, nie są obciążone VAT świadczenia medyczne służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Sporządzanie opinii na zlecenie prokuratury lub sądów nie spełnia tego warunku.
Jest ona bowiem przygotowywana na potrzeby toczącego się śledztwa lub postępowania sądowego. Nie przyczyni się więc do poprawy lub zachowania zdrowia. Dlatego, nawet gdy taką usługę świadczy prowadzący prywatną praktykę lekarz lub zakład opieki zdrowotnej, jest ona obciążona 23-proc. VAT.
W ten sposób przepisy rozumiane są również przez organy podatkowe. Potwierdzają to liczne interpretacje indywidualne. Są one zgodne z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
W wyroku z 20 listopada 2003 w sprawie Peter d’Ambrumenil i Dispute Resolution Services Ltd (C-307/01) uznał on bowiem, że obciążone VAT powinno być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta