Jak płacić podatki w kraju Helwetów
1 maja 2011 Szwajcaria otworzyła rynek pracy dla polskiej siły roboczej. Nie wyjechało tam oczywiście tylu rodaków co do Niemiec czy Austrii, jednak kilka tysięcy z nich zmuszonych jest zapoznać się z tamtejszymi regulacjami podatkowymi
Stawkę podatków bezpośrednich (przede wszystkim dochodowego) ustala się nie tylko na poziomie państwowym, ale także na poziomie kantonów, które wręcz rywalizują, aby korzystnym opodatkowaniem przyciągnąć do siebie osoby fizyczne czy spółki.
Podatek od nieruchomości czy od spadków i darowizn jest płacony w kantonach ze stawką zależną od kantonu, w którym przebywamy.
Daninę można wynegocjować
Co ciekawe i raczej niespotykane w innych krajach, w Szwajcarii osoby fizyczne (raczej te bogatsze) mogą negocjować z fiskusem wysokość swojego obciążenia podatkowego (poza kantonem Zurych) i w konsekwencji zawarcia tzw. porozumienia podatkowego płacić dogodną dla siebie stawkę podatku.
Przed zawarciem porozumienia należy spełnić określone warunki, różniące się w zależności od kantonu negocjującego. Jeden z nich jest jednak uniwersalny. I tak porozumienie powinno być zawarte z osobą, która nie ma obywatelstwa Szwajcarii i nie była rezydentem tego kraju przez ostatnie dziesięć lat.
Ponadto, co do zasady, nie powinna osiągać istotnych dochodów z działalności gospodarczej ani pracować na terytorium Konfederacji. W ramach negocjacji ustalana jest wysokość dochodu, od którego oblicza się należny podatek dochodowy zgodnie z ogólnymi zasadami obowiązującymi w wybranym kantonie.
Co istotne, taka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta