Dobra umowa gwarantem dobrych stosunków z kontrahentem
Monika Drab-Grotowska, radca prawny, partner w Kancelarii Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler
Przedsiębiorcy na co dzień spotykają się z problemem, co zrobić, by odzyskać pieniądze od kontrahentów, którzy nie są w stanie lub nie chcą spłacać zobowiązań. Gdy dłużnik przestaje płacić, reakcja każdego przedsiębiorcy powinna być natychmiastowa. Starania o odzyskanie długu można rozpocząć i kontynuować we własnym zakresie – trzeba tylko wiedzieć, z jakich instrumentów prawnych skorzystać, ale przede wszystkim, jakie zachować działania prewencyjne, aby ustrzec się przed brakiem zapłaty.
Warto przewidzieć w umowie handlowej choćby podstawowe klauzule umowne, które pomogą w późniejszym egzekwowaniu wykonania umowy, a także znać przykłady klauzul, które mogą w przyszłości utrudnić windykację. Ponadto przedsiębiorcy często obawiają się o dobre relacje ze swoim kontrahentem, więc warto już na etapie podpisania umowy zabezpieczyć się przed ewentualnymi niedomówieniami. W przeważającej bowiem większości przypadków zdarza się, że problemy przedsiębiorców związane z uzyskaniem zapłaty od kontrahentów wynikają z nieprawidłowych zapisów umowy handlowej. Na etapie zawierania umowy przedsiębiorcy koncentrują się często – co jest zrozumiałe – na podstawowych zapisach, które sprowadzają się do lakonicznego opisu przedmiotu umowy, wskazania ceny czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta