Są tacy, co biogazem napędzają pociąg
Szwedzki model gospodarki odpadami jest ekonomiczny, efektywny i przyjazny środowisku. Nie ma tam dużych sortowni. Robią to mieszkańcy w swoich domach lub w ich pobliżu.
Niebezpieczne surowce, takie jak baterie czy chemikalia, oddaje się do odpowiednich stacji recyklingowych.– W domu odkładamy opakowania z kaucją, takie jak szklane butelki, aluminiowe puszki czy plastikowe butelki PET. Trzymamy je w torbie plastikowej lub papierowej i idąc do supermarketu, zabieramy ze sobą. W supermarketach są specjalne maszyny depozytowe, gdzie poddajemy te opakowania recyklingowi. Wkładamy butelki i puszki do urządzenia, a w zamian otrzymujemy pokwitowanie, którym możemy w tym sklepie płacić – mówi Gunnar Haglund, radca ambasady szwedzkiej.
Tego typu maszyny są dostarczane przez producentów opakowań, a właścicielemarketów wynajmują je, by zapewnić klientom możliwość recyklingu.
Gminy chętnie pomagają
Inne opakowania Szwedzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta