Jak obliczać obowiązkowe potrącenia, krok po kroku
Pomniejszeń obligatoryjnych dokonujemy od zsumowanych składników płacy i świadczeń wypłaconych pracownikowi w danym miesiącu, stosując tylko jedną kwotę wolną od potrąceń
Wobec licznych kontrowersji na tym tle takie właśnie założenie przyjęliśmy w niniejszym poradniku. Po opisaniu najważniejszych zasad ochrony wynagrodzenia za pracę przed egzekucją możemy przejść do przedstawienia sposobu ustalania potrąceń i ich dokonywania.
KROK 1. Ustalamy podstawę do ujęcia
Jest nią miesięczne wynagrodzenie netto pracownika, czyli po jego pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika (zwykle 13,71 proc. pensji brutto), zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz pełną składkę na ubezpieczenie zdrowotne (9 proc. podstawy wymiaru). Potwierdził to departament prawny MPiPS w piśmie z 16 października 2007 r.).
Chodzi o składniki wypłacone w danym miesiącu. Różne rodzaje świadczeń uiszczone podwładnemu w jednym miesiącu tworzą pojedynczą podstawę dokonania potrącenia (uchwała SN z 11 maja 1977 r., I PZP 9/77). Do tej podstawy należy również zakwalifikować wynagrodzenie wypłacone zatrudnionemu po ustaniu zatrudnienia (wyrok SN z 14 października 1997 r., I PKN 319/97). Przyjmujemy do niej również wynagrodzenia zaległe, choćby oczywiste było, że powinno zostać uregulowane jeszcze przed dokonaniem zajęcia przez organ egzekucyjny (wyrok SN z 31 sierpnia 1938 r., I C 1419/37).
Dotyczy to również pensji, jaką postawiliśmy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta