Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co wolno zabrać z pensji

29 lutego 2012 | Vademecum kadry i płace | Renata Majewska

Z wynagrodzenia zatrudnionego pracodawca nie może pobrać nic ponad publiczne daniny oraz obowiązkowe i dobrowolne potrącenia. Jest jednak kilka wyjątków

Nietykalność poborów pracownika nie ma charakteru absolutnego. Bez pytania o zgodę ujmujemy z nich co miesiąc tzw. odliczenia: składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie pytając podwładnego o akceptację, można z nich również dokonywać obowiązkowych potrąceń:

- egzekwowanych alimentów,

- egzekwowanych świadczeń niealimentacyjnych,

- nierozliczonych zaliczek pieniężnych,

- wymierzonych mu kar pieniężnych.

Z pensji zatrudnionego można też dokonywać tzw. potrąceń dobrowolnych. Ale tutaj konieczne jest pisemne przyzwolenie pracownika.

Opisany schemat odliczeń i potrąceń tworzy szczelny system osłony pensji przed innymi zmniejszeniami. Poza nimi są jeszcze cztery inne rodzaje dopuszczalnych, a nawet koniecznych, uszczupleń.

Odzyskać nienależne wynagrodzenie

Z bieżących zarobków pracownika wolno potrącić pełne kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okresy niewykonywania pracy, za które nie zachował on prawa do wynagrodzenia (art. 87 § 7 k.p., wyrok SN z 11 października 1994 r., I PRN 81/94). Dokonujemy tego niezależnie od ograniczeń obowiązujących przy obowiązkowych potrąceniach. Nie musimy więc uwzględniać maksymalnej dopuszczalnej kwoty potrącenia czy kwoty wolnej.

Chodzi tu o odzyskanie pieniędzy, jakie zatrudniony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9170

Wydanie: 9170

Spis treści
Zamów abonament