Niedługo będziemy musieli słono płacić za odpady
Wrozwiniętych krajach Unii Europejskiej i w Skandynawii, a także w Szwajcarii działa ponad 400 instalacji odzyskujących energię z odpadów komunalnych zwanych spalarniami śmieci. W Polsce mamy tylko jedną.
Spalarnie mają już ponad 100-letnią tradycję, a ich dynamiczny rozwój nastąpił w latach 60. ubiegłego wieku. Spalają rocznie około 70 mln ton odpadów komunalnych, spełniając wszystkie normy unijne.
– Zastosowanie spalarni w systemie gospodarki odpadami absolutnie nie wyklucza recyklingu materiałowego i organicznego. Ponadto przez spalanie odchodzimy od najbardziej prymitywnej metody zagospodarowania odpadów, stwarzającej największe zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi, jaką jest ich składowanie. W Polsce działa tylko jedna spalarnia (w Warszawie), która od 11 lat spala rocznie jedynie 40 tys. ton odpadów – mówi dr inż. Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Bez wybudowania spalarni śmieci w dużych miastach czy regionach kraju Polska nie spełni wymagań prawa wspólnotowego dotyczących postępowania z odpadami. W ramach programu „Infrastruktura i środowisko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta