Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarobek i zasiłek za dodatkową opiekę

29 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Radosław Kaczmarek

Podczas dodatkowego urlopu macierzyńskiego można pracować we własnej firmie. W tym okresie i płaca za pracę, i wysokość zasiłku są odpowiednio niższe. Ale za czas przeziębienia można wtedy dostać chorobówkę

W 2012 r. dodatkowy urlop macierzyński wzrósł do czterech tygodni. W tym czasie pracownica może podjąć pracę w swojej firmie, ale w niepełnym wymiarze – maksymalnie na 1/2 etatu. W pozostałej części nadal korzysta z urlopu macierzyńskiego.

Mama nie musi uzasadniać powodu, dla którego częściowo rezygnuje w całodobowego pobytu z dzieckiem. Mogą to być względy finansowe, jak również chęć zaadoptowania się przed pełnoetatowym powrotem do pracy. Niebagatelne znaczenie ma tu również stopniowe przyzwyczajanie się małego dziecka do nowego opiekuna.

- Pracownica 26 września 2011 r. urodziła dziecko. Od tego dnia przebywała na urlopie macierzyńskim. Jego podstawowy okres skończył się 12 lutego br. (140 dni). Zasiłek macierzyński z pełnego etatu liczyliśmy od stałej pensji w wysokości 3480 zł, więc podstawa wymiaru świadczenia (po pomniejszeniu o składki, tj. 13,71 proc.) wynosiła 3002,89 zł.

Na początku lutego pracownica złożyła z wniosek o udzielenie jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze czterech tygodni od 13 lutego do 11 marca br. Złożyła także podanie o podjęcie pracy w wymiarze 1/4 etatu w okresie od 1 do 11 marca. Jak należy ustalić wysokość zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy w czasie dodatkowego zasiłku macierzyńskiego? – pyta czytelnik.

Dodatkowy urlop macierzyński, który przedłuża pobyt z noworodkiem, można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9170

Wydanie: 9170

Spis treści
Zamów abonament