Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć szkolenia kierowców

29 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Konrad Piłat

Kierowca, którego pracodawca wysłał na szkolenie okresowe, nie uzyskuje świadczenia obciążonego podatkiem. Firma natomiast zaliczy wydatki do kosztów uzyskania przychodów

Jest to więc znacznie bardziej opłacalne niż np. wypłacenie pracownikowi dodatku do wynagrodzenia, aby sam zgłosił się na to obowiązkowe szkolenie. Wtedy bowiem trzeba będzie odprowadzić od niego podatek dochodowy i składki ZUS.

- Spółka z o.o. zajmuje się działalnością transportową i zatrudnia kilku kierowców. Co pięć lat muszą oni odbywać szkolenie okresowe. Mimo braku takiego obowiązku spółka zdecydowała się zapłacić za to szkolenie. Czy kwota ta jest kosztem uzyskania przychodów spółki? Czy kierowcy z tego tytułu uzyskują przychód, od którego spółka jako płatnik powinna pobrać podatek dochodowy? – pyta czytelnik.

Obowiązek uczestniczenia przez zawodowych kierowców ciężarówek i autobusów w szkoleniach okresowych wynika z ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze zm.). Zgodnie z art. 39l ust. 1 pkt 1 tej ustawy przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9170

Wydanie: 9170

Spis treści
Zamów abonament