Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uzupełnić podstawę zasiłkową, gdy urlop i choroba były w jednym miesiącu

29 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Mariusz Pigulski

Jeżeli za miesiąc, z którego ustalamy chorobówkę, pracownik otrzymał pensję stałą, wypłatę za nadgodziny oraz wynagrodzenie urlopowe ustalone ze składników zmiennych, w obliczeniach pomijamy płacę za urlop

Podstawą wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego jest średnia pensja wypłacona pracownikowi za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym wystąpiła absencja zdrowotna. W sytuacji, gdy zatrudnienie trwa krócej, średnią należy liczyć z okresu pełnych kalendarzowych miesięcy ubezpieczenia.

Uzupełnienie za czas absencji

W praktyce, przy ustalaniu bazy do obliczenia zasiłku, często trzeba uzupełnić wysokość składników, które się na nią składają. Dzieje się tak wtedy, kiedy ubezpieczony w okresie, z którego ustalana jest podstawa wymiaru zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego (12 miesięcy lub faktyczny okres pracy), nie przepracował wszystkich dni roboczych. Taki stan rzeczy może być wywołany różnymi przyczynami, np. z powodu choroby, urlopu bezpłatnego, opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny.

Gdy na skutek usprawiedliwionych nieobecności w pracy zatrudniony otrzymuje pomniejszone wynagrodzenie, to kalkulując kwotę świadczenia chorobowego lub macierzyńskiego trzeba kierować się postanowieniami art. 38 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), zwanej dalej ustawą zasiłkową. Przy wyznaczaniu podstawy świadczeń nakazuje ona:

• wyłączać wynagrodzenie za miesiące, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9170

Wydanie: 9170

Spis treści
Zamów abonament