Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadczenia socjalne i dodatkowe nie korzystają z żadnej ochrony

29 lutego 2012 | Vademecum kadry i płace | Renata Majewska

Benefity, jakie otrzymują pracownicy, oddajemy komornikowi czy administracyjnemu organowi egzekucyjnemu w pełnych kwotach netto. Chodzi zarówno o te finansowane ze środków socjalnych, jak i obrotowych firmy

Pojęcie wynagrodzenia za pracę w rozumieniu k.p.c. oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji jest bardzo szerokie.

W świetle art. 881 § 2 k.p.c. zaliczamy do niego w szczególności: periodyczne wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenia za prace zlecone osobie zatrudnionej w firmie jednocześnie na podstawie stosunku pracy i zlecenia, nagrody i premie przysługujące za okres zatrudnienia, związane ze stosunkiem pracy zyski lub udziały w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach pozostających w związku ze stosunkiem pracy.

Natomiast zgodnie z art. 1a pkt 17 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji chodzi o wynagrodzenia i niewyłączone spod egzekucji inne świadczenia pieniężne związane z pracę lub funkcją wykonywaną przez pracownika-dłużnika w ramach stosunku pracy oraz innej podstawy, jeżeli z tego tytułu zatrudniony otrzymuje okresowe świadczenia pieniężne.

Do wszystkich wymienionych wypłat organy egzekucyjne roszczą sobie pretensje w ramach zajęcia wynagrodzenia za pracę. Z ochrony przed potrąceniami określonymi w k.p. korzystają natomiast tylko wynagrodzenia w rozumieniu tego kodeksu. Dodatkowe świadczenia finansowe wynikające ze stosunku pracy (np. dofinansowania nauki, opłacanie składek na grupowe polisy na życie, abonamenty medyczne) mieszczą się w kategorii profitów, które stanowią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9170

Wydanie: 9170

Spis treści
Zamów abonament