Porozumienie o rezygnacji z pensji jest nieważne
Za wykonaną pracę podwładny musi dostać wynagrodzenie i absolutnie nie wolno mu się go zrzec. Nie może go także przenieść na inną osobę
Prawo pracy ustanawia bezwzględny zakaz zrzeczenia się przez pracownika wynagrodzenia za pracę. Z pozoru jasny przepis budzi jednak wątpliwości.
Z czego to wynika
Na podstawie art. 84 k.p. pracownik nie może się zrzec prawa do wynagrodzenia ani przenieść go na inną osobę. Jest to bezpośrednio związane z art. 22 § 1 k.p.
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Nie ulega wątpliwości, że brak takiej regulacji mógłby prowadzić do ustaleń obu stron, które w zdecydowanej większości byłyby niekorzystne dla podwładnego.
Zakaz z art. 84 k.p. obejmuje zarówno zrzeczenie się prawa do wynagrodzenia w całości, jak i do poszczególnych jego części, jak również konkretnych, niezaspokojonych roszczeń pracowniczych z tego tytułu.
Próba zwolnienia się przez szefa z długu – wypłaty wynagrodzenia – jest bezprawna
Nie ma przy tym żadnego znaczenia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta