Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Porozumienie o rezygnacji z pensji jest nieważne

29 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Za wykonaną pracę podwładny musi dostać wynagrodzenie i absolutnie nie wolno mu się go zrzec. Nie może go także przenieść na inną osobę

Prawo pracy ustanawia bezwzględny zakaz zrzeczenia się przez pracownika wynagrodzenia za pracę. Z pozoru jasny przepis budzi jednak wątpliwości.

Z czego to wynika

Na podstawie art. 84 k.p. pracownik nie może się zrzec prawa do wynagrodzenia ani przenieść go na inną osobę. Jest to bezpośrednio związane z art. 22 § 1 k.p.

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Nie ulega wątpliwości, że brak takiej regulacji mógłby prowadzić do ustaleń obu stron, które w zdecydowanej większości byłyby niekorzystne dla podwładnego.

Zakaz z art. 84 k.p. obejmuje zarówno zrzeczenie się prawa do wynagrodzenia w całości, jak i do poszczególnych jego części, jak również konkretnych, niezaspokojonych roszczeń pracowniczych z tego tytułu.

Próba zwolnienia się przez szefa z długu – wypłaty wynagrodzenia – jest bezprawna

Nie ma przy tym żadnego znaczenia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9170

Wydanie: 9170

Spis treści
Zamów abonament