Plastikowa torebka do wytwarzania prądu
Polska ma tylko dwa lata na przystosowanie swojego systemu gospodarki odpadami do nowych przepisów.
Zagospodarowanie odpadów komunalnych to obecnie palący problem w Polsce. Zgodnie z założeniami Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2014 nasz kraj czeka szereg wyzwań: do 2014 roku ponad 300 składowisk komunalnych musi ulec likwidacji. Ponadto trzeba ograniczyć składowanie odpadów z 86,6 proc. w 2008 r. do 60 proc. do 2014 r. Oznacza to, że odpady, które obecnie trafiają na składowiska, będą musiały zostać zagospodarowane z wykorzystaniem nowych, ekologicznych technologii i infrastruktury. Według ekspertów jedną z najbardziej korzystnych metod zagospodarowania odpadów jest wykorzystanie ich jako paliwa w zakładach termicznego przekształcania odpadów.
Obecnie w Polsce odpady komunalne są głównie składowane (78 proc.). Nowoczesne metody gospodarowania nimi wciąż są wykorzystywane tylko w niewielkim stopniu. I tak recyklingowi poddawanych jest 14,1 proc., unieszkodliwianiu biologicznemu 6,7 proc., a tzw. spalaniu z odzyskiem energii tylko 1 proc. Tymczasem ta ostatnia technologia to obecnie najefektywniejsza metoda zagospodarowania odpadów w większości krajów UE.
Z reklamówki światło
Polska w 2009...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta