Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od napiwków trzeba zapłacić podatek

29 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Rafał Wienconek

W zależności od tego, czy pracownik otrzyma gratyfikację za pośrednictwem pracodawcy, czy też bezpośrednio od klienta, uzyska przychód z pracy albo z innych źródeł

Pracownicy np. lokali gastronomicznych, hoteli czy kasyn zwyczajowo otrzymują napiwki od klientów zadowolonych z ich usług. Są one przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Wynika to z artykułu 9 ust. 1 ustawy o PIT, który nakazuje opodatkowanie wszelkiego rodzaju dochodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jak zakwalifikować

W praktyce wątpliwości często budzi to, czy pracodawca musi od nich pobrać zaliczkę na podatek i czy podatnik musi je wykazać w swoim zeznaniu podatkowym.

Napiwki mogą być przychodem ze stosunku pracy bądź przychodem z tzw. innych źródeł. O zakwalifikowaniu ich do jednego z tych źródeł decyduje sposób ich otrzymania.

Potwierdzają to interpretacje organów podatkowych (np. pisma Izby Skarbowej w Warszawie z 18 lipca 2008 r., IPPB1/415-513/08-2/ES oraz z 22 kwietnia 2010 r., IPPB2/415-68/10-4/MK1)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9170

Wydanie: 9170

Spis treści
Zamów abonament