Większy komfort, niewiele wyższe koszty
Budując dom, przed wykonaniem instalacji grzewczych czy sanitarnych stajemy przed dylematem, na jaki system się zdecydować, jakim materiałom zaufać. W przypadku ogrzewania dochodzi pytanie: jaki typ ogrzewania wybrać: grzejnikowe czy podłogowe.
Bardzo często przy wyborze materiału instalacyjnego, z którego wykonane są rury, kierujemy się kryterium ekonomicznym, wychodząc z założenia, że i tak rury są ukryte w wylewkach lub pod tynkiem. Tymczasem obecnie większość instalacji prowadzona jest w wylewkach. W ścianach wykonuje się jedynie pionowe podejścia pod odbiorniki (grzejniki i punkty poboru wody). Uszkodzenia w rurze trwale wbudowanej w posadzkę są trudne do zlokalizowania, a koszty ich usunięcia bardzo wysokie. Dodatkowo wiąże się to z ograniczeniem dostępu do pomieszczenia, w którym wystąpiła awaria, a w przypadku ogrzewania podłogowego, bardzo często z całkowitym wyłączeniem dostępu na dłuższy czas.
Decydując się na materiał instalacyjny, musimy wziąć pod uwagę wszystkie argumenty za i przeciw i zdecydować, czego oczekujemy od instalacji; na pewno komfortu użytkowania, bezpieczeństwa, długiego działania i bezawaryjności. Bardzo często pieniądze zaoszczędzone na etapie budowy musimy później z nawiązką wydać na usuwanie awarii, a zdarza się też, że na całkowitą jej wymianę.
Rura miedziana jest materiałem instalacyjnym mającym wiele niezaprzeczalnych zalet. Jest:
- sprawdzona od dziesięcioleci, odporna na starzenie,
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta